Рубљов го елиминира Федерер за 61. минута

Рускиот тенисер Андреј Рубљов се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Синсинати, откако во третото коло го совлада Роџер Федерер со 6: 3, 6: 4, за само 61 минута.
21-годишниот Русин, моментно 70-ти играч на светот, одигра брилијантно против седумкратниот освојувач на титулата во Синсинати и се најде меѓу најдобрите осум на некои од турнирите во Серија 1000 за прв пат во неговата кариера.

Рубљов во мечот за полуфиналниот натпревар ќе се соочи со сонародникот Данил Медведев, кој го победи Јан Ленард Струф со 6: 2, 6: 1 за еден час и пет минути.
Младиот Русин го искористи целосниот лош ден на Федерер, кој пред турнирот во Синсинати објави дека е подготвен да му се реваншира на Новак Ѓоковиќ за поразот во финалето на Вимблдон. Сепак, за такво нешто ќе мора да почека барем до УС Опен …
Рублов освои дури 82 проценти на првиот сервис и му дозволи на Роџер да користи една од трите брејк топки. Русинот, од друга страна, на 38-годишниот ривал трипати од четири обиди му го зема сервисот и потоа со одлична игра на својот сервис не му дозволи на Федерер да се врати во мечот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ЗА 5. ГОДИНИ ОД БЕЗДОМНИК ДО МИЛИОНЕР: На 17. останал на улица а потоа смислил ГЕНИЈАЛЕН ПЛАН – Ова се неговите 5. совети за успех!

Хари Сандерс има само 22. години и веќе е извршен директор на компанија. Сепак, животот …