(ВИДЕО) Синсинати: Ѓоковиќ во два сета до четирифиналето, следи Пуј

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во четвртфиналето од Мастерсот во Синсинати, совладувајќи го Шпанецот, Пабло Каренјо-Буста со 2: 0 во сетови.

Србинот славеше против 53. рекет на светот со 6: 3, 6: 4 за 91 минути игра и на патот кон одбраната на трофејот сега се соочува со дуел против Французинот Лук Пуја, кој го совлада со 6: 7, 7: 4, 6: 2 Русинот, Карен Хачанов.
Првиот сет траеше нешто повеќе од 30 минути игра, бидејќи Каренјо-Буста го следеше ритамот на Новак само во воведниот дел.
Со резултат 2: 2, Србинот додаде гас, направи брилијантен низ од 12 последователни поени и, со одземениот сервис, поведе со 5: 2, после што рутински дојде до водство во сетови.

Вториот сет беше многу побтежок за првиот рекет во светот и двојно подолго време му требаше да го скрши отпорот на противникот.
Ѓоковиќ почна малку побавно и му дозволи на ривалот да се разигра, па во вториот сет Каренџо-Буста ги имаше првите брејк топки во мечот, но ги испушти и двете. Веќе во следниот следеше казна, а Ѓоковиќ после голема борба го одбрани брејкот и поведе со 3: 1.

Новак сепак имаше шанса да го реши мечот во тие моменти, но не искористи две брејк топки, а потоа во осмиот гем спаси две и поведе со 5: 3.
Се испостави дека тоа клучен момент на натпреварот, бидејќи Србинот ја заврши работата без проблем.

Четирифиналните мечеви на програмата се денес, а Ѓоковиќ се очекува да игра во 03. часот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ЗА 5. ГОДИНИ ОД БЕЗДОМНИК ДО МИЛИОНЕР: На 17. останал на улица а потоа смислил ГЕНИЈАЛЕН ПЛАН – Ова се неговите 5. совети за успех!

Хари Сандерс има само 22. години и веќе е извршен директор на компанија. Сепак, животот …