(ВИДЕО) НЕОБИЧНА НО ПОУЧНА ПРИКАЗНА – ПОЧУВСТВУВАЛА ЧУДЕН МИРИС НА МАЖОТ: Нејзиното супер чуло може да предизвика револуција во светот на медицината!

Уште како тинејџерка Џој Милин од Австралија забележала дека има поизразено чуло на мирис.
Неколку години подоцна, таа често забележувала дека нејзиниот сопруг Лес има лош мирис. Таа за прв пат го забележа ова кога ги подготвувала алиштата за перење.
Почувствувала чуден мирис и му го свртела вниманието размислувајќи дека едноставно престана да се тушира редовно. Лес рекол дека нема причина да се грижи и не сменил ништо кога станува збор за хигиенските навики.
Сепак, 6. години подоцна, на Лес му била дијагностицирана Паркинсоновата  болест и брачниот пар започна да оди на групи за поддршка. Кога влегла во просторијата за состаноци, таа го намирисала истиот специфичен мирис.

„Можев да го мирисам наоколу, целата просторија мирисаше на специфичен мирис што беше неподнослив“, речеџеј.
Тогаш сфатила дека тој мирис е карактеристичен за луѓе кои боледуваат од Паркинсоновата болест.
Бидејќи истражувачите кои се бават со Парксонсон не биле сигурни во тврдењата на оваа жена, тие поминале серија тестови каде го тестирале нејзиното чувство за мирис, но Џеј го поминал секој тест совршено. На пример, и дале маички на заболените и здрави а таа требало да ги раздвои на две купчиња според нејзиниот мирис, што таа го направила без грешка.

Пред да почине нејзиниот сопруг Лес во 2015 година, тој ја принудил Џеј да му вети дека ќе го искористи својот подарок за да им помогне на луѓето.
Истражувачите навистина откриле дека нејзиниот „супернос“ може да ја открие болеста пред да се дијагностицира. Тоа би можело да биде спас за милиони луѓе низ целиот свет.

Затоа Џеј соработува со Универзитетот од Манчестер за да изолираат 9 молекули кои му даваат специфичен мирис на Паркинсон. Како што вели, тоа најсилен е на вратот.
Научниците сега веруваат дека Парконсоновата болест предизвикува суптилни промени во природните масла кои се наоѓаат во нашата кожа, па оттука и необичниот мирис што Џеј  сето време го чувствувала кај сопругот.
Благодарение на ова сознание, можно е рано дијагностицирање на оваа хронична болест. Паркинсоновата болест е болест на нарушувања на движењата како резултат на намалување на лачењето на допамин, поради што пациентот има симптоми на тремор и вкочанетост на мускулите.

Екран.мк
Фото: Youtube/Printscreen

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Најубава посна бајадера со лешници: Може да стои и’ една недела а не го менува вкусот!

Кој вели дека не може да се ужива во деновите на пост? Состојки: 150 мл …