(ВИДЕО) НА ОВОЈ ОСТРОВ НАЈСТАРИОТ ЖИТЕЛ ИМА 194. ГОДИНИ: Иако изгледа како од рајот тоа тропско место крие мрачно минато!

Островот Чангу, кое припаѓа на Занзибар, е место кое е познато по неколку работи, а една од нив се и џиновските желки кои го настануваат.
Овој егзотичен остров е еден од неколкуте во светот населен со овие огромни животни и е оддалечен само неколку километри од Занзибар.
Иако  на картата е напишан под името Чангу, многу туристи го нарекуваат и Затворски остров (Prison Island) или Остров на желка.

Името Затворски остров го добил по затворскиот комплекс каде што биле притворени робовите. Објектите што се претворија во музеј и хотел, потсетуваат на мрачното минато.


Туристите кои со чамци доаѓаат на островот, ја искористуваат можноста да ги хранат желките од рака. Властите прават големи напори да го заштитат островот и неговите жители, а возраста на секоја желка ја пишува на нејзиниот оклоп. Најстарата има 194 години.
Желките што посетителите во текот на денот ги хранат со овошје и зеленчук, додека лежат јајца, се повлекуваат во помирна околина, далеку од очите на јавноста.

Екран.мк/N1
Фото: Youtube/Printscreen

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепт) Рицинусовото масло и сода бикарбона: Лекуваат катаракта, отстрануваат папиломи и брадавици, ја подмладуваат кожата!

Постојат дури 18. здравствени потешкотии кои рицинусовото масло и сода бикарбоната успешно ги решаваат… Алергиски …