(ВИДЕО+ФОТО) БОКИ 13 „РЕКЕТИРАЛ“ ПОРАДИ ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША: „Курир“ открива што плус се крие зад аферата „Рекет“

Дубиоза – Бојан Јовановски повеќе пати позајмувал големи суми пари од неговата пријателка Јелена Карлеуша, а за да ги врати, тој решил , во договор со македонскиот државен врв вклучувајќи го и премиерот Заев, да рекетира богат бизнисмен за дури 1,5 милиони евра…

Уапсениот македонски презентер, бивш шоумен Бојан Јовановски, познат како Боки 13, го рекетирал бизнисменот Јордан Камчев за 1,5 милиони евра за да ги исплати долговите кон пејачката Јелена Карлеуша, меѓу другото, открива Курир
Тој повеќе пати позајмувал големи суми пари од својата пријателка Карлеуша, а за да го врати нејзиниот долг и да излезе од финансиски проблеми, тој решил да се прибегне кон кривични дела, раскажува изворот за српскиот медиум.

loading...

Валкани дејствија
Така, тој го искористи своето запознавање со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, неговиот советник Зоран Башановиќ и специјалниот обвинител Катица Јанева, која инаку е штитеничка на премиерот, која требаше да му пружи слобода на бизнисменот Камшчев, обвинет во аферата „Империја“.
„Карлеуша и Боки 13 со години се познаваат, а тој беше близок со нејзината покојна мајка Дивна, така што беше слободен да позајмува пари од неа. Кога западна во долгови и кога неговата забавна кариера отиде во удолнина, тој реши да направи богатство на лесен, но валкан начин. Тоа ќе ги реши сите негови финансиски проблеми, мислеше тој. Тој би го вратил долгот на Карлеуша, би ги средил минусите во банката и ќе се обидел да го внесе остатокот од својата работа во законски текови и да започне бизнис што ќе му донесе пари. Вториот дел ќе треба да се сподели со другите членови вклучени во аферата ‘рекет’“, раскажал изворот.


Пропаднат план
„Водејќи се од оваа идеја, тој започна да преговара со Камчев. Првичната сума за која го рекетираше беше осум милиони евра, но на крајот доби 1,5 милиони евра во готово, спакувани во торба на ‘Луј Витон’. Снимките на Бока како ги презема парите и ги изнесува од куќата на богатиот човек ги објави италијанскиот весник ‘Ла Верита’ на 20. февруари. Уште на 4. март, Камчев си го добил пасошот, а Боки 13 беше уапсен на граничниот премин со Грција, и веќе еден месец е во затворот во Скопје.


Биле блиски
Дивна му ги плаќала ручеците

Колку бил близок со мајката на Јелена, Дивна Карлеуша, се покажува со прошталниот статус на Боки на Фејсбук по смртта на Дивна. Таа вели, му плаќала ручеци во луксузни ресторани и го прифатила како никој.
„Додека носев женска маички и здолништа, ти гордо одеше со мене во Белград, ме бодреше и ме поддржуваше, додека другите се смееја. Бевте како моја втора мајка, бевте со мене кога ми беше тешко, кога ми требаше најмногу! Вие бевте први што ме одведовте во нашиот омилен ресторан во Белград, никогаш не ми дозволувавте да платам сметка за ручек или вечера, вие бевте најопасната жена што сум ја сретнал. За мене секогаш ќе бидете единствена и незаборавна Дивна (најпрекрасна) Карлеуша. Дивна и Јелена не беа само мајка и ќерка, тие беа борци во борбата за живот. Одморете се во мир“, напишал Боки 13 на почетокот на март кога починала Дивна Карлеуша..

Бројки
Боки 13 од Орце Камчев прво барал 8. милиони евра
1 месец Боки 13 е во скопскиот затвор.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Со секс против Путин: Масовни оргии на ридот над Киев, 15.000 учесници

Ако дојде до тоа дека Владимир Путин навистина ќе нареди испалување на нуклеарно оружје, доведувајќи …