(ВИДЕО+ФОТО) Серена Вилијамс поради повреда се повлече: Канадската тренисерка Бранка Андреску е нова шампионка на Роџерс купот во Торонто

После 50. години Канада повторно доби шампионка на Роџерс купот откако 19. годишната Бјанка Андреску ја освои титулата после повлекувањето на Серена Вилијамс во финалето, поради повреда…


19. годишната тенисерка до втората титула во кариерата дојде откако серена Вилијамс и го предаде финалниот меч при резултат 3:1 во првиот сет.


Американаката била принудена на ваков потег поради повреда на грбот.

Инаку, Андреску оваа година претходно триумфираше на Индиан Велс. Благодарение на освоената титула, Канаѓанката од денес ќе биде 14. на светот, што ќе и биде најдобар пласман во кариерата.
Канадската тинејџерка на овој турнир совладала три Топ 10 тенисерки, и против најдобрите тенисерки сега има скор од 7:0.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) АКЦИЈА НА „СКОПЈЕ СМОГ АЛАРМ“: Дрвјата во РАСАДНИК родија згради!‼️

По информацијата дека во Расадник во Кисела Вода во Скопје ќе се градат 100. згради …