ЈА ВИКААТ „МАКЕДОНСКА ДОКТОРКА ХАУС“: Почитуван кардиолог дала отказ во Скопје и отишла да работи во Хрватска – Одлуката ја донела ненадејно а пресуделе „2 работи“

Истакнат кардиолог од Скопје, проф. др. Д-р Лујза Груева, една од најголемите експерти и дијагностици во регионот и пошироко, со прекар „Македонска докторска куќа“ во нејзината матична земја, неодамна работи во болница во Пула. Овој врвен лекар кој зрачи со заразна позитивна енергија е дефинитивно нов ас во ракавот на управата на болницата во Пула, која интензивно работи на привлекување медицински персонал  надвор од Хрватска, пишува Глас на Истра.
Специјалист интернист и субспецијалист за кардиологија, др. Груева, по 30 години во КБЦ во Скопје, каде ја водеше катедрата и уживаше во статусот на почитувана професорка на тамошниот медицински факултет, во екот на нејзината кариера, таа буквално одлучила преку ноќ фундаментално да го промени својот личен и професионален живот. Таа го заменила клиничкиот центар со општата болница во Пула и – не жали!
Навистина, таа е воодушевена од Истра и Пула, со кои се за вљуби во прв поглед, и открива дека Хрватска отсекогаш била една од нејзините омилени земји во кои еден ден би сакала да живее. Пресудело морето и чистиот воздух, признава Д-р. Груева, која веќе не можела да го поднесе огромното загадување на воздухот во Скопје и неподносливите гужви.

„Се’ започна со интервју со доктор од Македонија, кој работи во болница во Дубровник веќе пет години. Тој направи одлична работа, и јас бев љубопитна какви документи ми требаа, доколку случајно би решила да се преселам и да работам во Хрватска. Целата потребна документација ја решив многу брзо и набргу потоа го положив хрватскиот јазик во Скопје, и тоа беше тоа“, верли доктор Лујза Груева.
„помислив зошто да не се јавам и одлучив да пробам. Преку пријател стапив во контакт со директорот на болницата, др. Ирена Хрстиќ и на првото интервју сè се совпадна. Директорката ме воодушеви со нејзината енергија и пристап, и знаев дека Пула е мојот избор“ – вели д-р. Груева, на која исто така и биле понудени работни места во Загребско Ребро, а понуди дошле и од Риека и Сплит.
„Кога од Ребро ме прашаа зошто не доаѓам кај нив, јас одговорив: ‘Затоа што немате море!’“, вели искрено Др. Груева.
Во Македонија ја нарекоа Др. Хаус, затоа што се чини дека го има „шестото сетило“ – секогаш ги гледала пациентите комплексно и во комплет.

„Но, тоа е веројатно дел од генетиката, затоа што јас припаѓам на четвртата генерација на лекари во семејството. Дедо ми беше првиот доктор во Македонија, мојот покоен татко беше доктор. Тетки ми и брат ми се доктори, внукот ми е пластичен хирург. Имам три ќерки, а две се доктори. Како дете, јас не си играв со кукли,туку ќе земав шприц што ќе прскам во јаболко, преправајќи се дека сум лекар. Лекарскиот позив е дел од мојот живот и растење, мојот дедо секогаш велеше: ‘Живејте за образот и никогаш не го оцрнувајте нашето име’“, вели Др. Груева, која од минатиот месец им е на располагање  на пациентите во Истра.
Најважна за неа се, вели таа, непосредноста и комуникацијата со пациентите и смета дека скромноста е нејзина најголема доблест.
Екран.мк/glasistre.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Осум најдобри чаеви за детоксикација кои помагаат во чистење на организмот од токсини

ДЕТОКСИФИКАЦИЈАТА на организмот може да се спроведе на различни начини. Тоа е природен процес на …