(ВИДЕО+ФОТО) Раката на правдата понекогаш е долга но…УАПСЕН МИЛИОНЕРОТ КОЈ СИ ЈА УБИЛ СОПРУГАТА: Четири години бил во бегство и и бегал на полицијата!

Питер Чадвик (54) е осомничен дека ја убил својата сопруга во 2012. година во семејниот дом во Њупорт Бич, после тешка расправија околу разводот и финансиски проблеми. Тој поминал извесно време во притвор, по несреќниот настан, но наскоро бил ослободен со кауција од 1 милион долари.
Бидејќи не се појавил на судењето во 2015 година, тоа бил сигнал до надлежните органи да реагираат. Истрагата наскоро открила дека Чадвик „собрал“ милиони од неговите банкарски сметки и исчезнал.

Додека беше во бегство, милионерот бил принуден да работи разни работи и да се појавува со лажни имиња како Пол Кук, Пол Крег и Johnон Френклин. Тој првично минувал време во луксузни хотели, но набргу потоа морал да престане кога на рецепцијата му побарале пасош.
Полицијата соопштила дека за време на неговото апсење Чадвик со себе носел огромна сума пари.
„Полицијата пристигна кај обвинетиот милионер во вообичаена постапка“, рекол началникот на полицијата во Њупорт Бич, Џонсон Луис, на прес-конференција во вторникот наутро.
Поточно, трагот што го имале ги одвел до Мексико, недалеку од Пуебла, каде се наоѓал Чадвик. Полицијата не открила дали Чадвик имал помош од адвокат за време на неговото апсење.


Според Си-Ен-Ен, Питер Чадвик бил на списокот на 15-те најбарани американски бегалци, а минатата година била понудена награда од 100 000 американски долари за негово апсење.
Откако Чадвик ја задавил својата сопруга во 2012. година, нејзиното тело заврши во контејнер во Сан Диего. Набргу, милионерот се јавил во полиција тврдејќи дека мајстор ја киднапирал и ја убил неговата сопруга.

Бидејќи на денот на убиството никој не дошол да ги чека децата пред училиштето, центарот за социјална работа ја алармирал полицијата која потоа го посетила домот на семејството Чадвик. Во таа пригода, крв и траги од тепачката биле пронајдени во домот на Чадвик, соопштило обвинителството.
Пред да исчезна, на Чадвик му било наредено да ги предаде пасошите и да се пресели кај неговиот татко во Санта Барбара. Неговите тројца синови исто така биле ставени во заштитен притвор.
Питер Чадвик е роден во Велика Британија и станал државјанин на САД во 1991. година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се чествува Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста): Нејзината икона има чудотворна моќ, па жените кои сакаат пород треба да го направат ова

Македонската православна црква денеска прославува голем празник, Пречиста Богородица. Кога Пресвета Дева Марија наполни три …