Жена дошла кај свештеник за да побара развод: Неговите зборови оставаат без текст!

Татко, дојдов да ми дадете дозвола да се разведам од сопругот,  започнала жената со несигурен глас
Оние кои што доаѓале кај свештеник за црковен развод веројатно ја знаат формалноста кај нас. Сепак, во Русија, поповите не дозволуваат парот лесно да се разведе.
Оваа приказна сведочи токму за тоа. Поточно, една жена одлучила да се разведе од својот сопруг. Таа дошла кај поп да се консултира со него и да го праша за развод на брак склопен во црква.

„Оче, дојдов да ми дадете дозвола да се разведам од мојот сопруг“, започнала жената со несигурен глас, усните цврсто стегнати, рацете во скутот, очите фиксирани на лицето на свештеникот.
“Зошто сакате да добиете развод, ќерка?”, праша благо свештеникот .

“Тој пие! Кога ќе дојде од работа само се излежува! Тој лежи по цел ден и ништо не ми помага. Јас не можам да издржам ниту еден ден повеќе со овој човек”, рече возбудено.
“Тогаш, зошто се омажи за него?”
“Затоа што бев будала!”

„Гледаш, а тој сепак се оженил за будала, зарем не?“, рекол свештеникот смирено и ја посоветувал жената да посвети повеќе време на бракот и на нејзиниот сопруг,па ако нема напредок и двајцата да дојдат на советување.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ЕМОТИВНА ЧЕСТИТКА: Бергузар Корел за 11. годишнина на бракот открила што му посакува на Халит!

Брачниот пар Халит Ергенц и Бергузар Корел ги освоија срцата на публиката во Македонија со …