(ВИДЕО) Изгледало како со скејтборг да оди по небото: Запата сепак не успеал да го прелета Ламанш!

Французинот Френки Запата, наречен „летечки човек“ се обидел од француското место Сангат се обидел да го прелета Ламанш на својата направа, летечка платформа, но на половина пат паднал во морето.
Тој паднал на место каде што требало да слета на брод и да наполни горивото, а тој бил спасен,сде дознава од неговата околина, вели Франс прес. За да премине околу 36. километри,на Ламанш на својот “flybridge” требаше да го дополни уредот со керозин на англиската страна, 18 километри од францускиот брег.
Според радио-интервјуто што го слушнал новинарот на Франс прес, бил свесен кога бил изваден од морето. Поранешниот светски шампион во џет ски,40.годишниот Запата, имал намера да го прелета Ламанш на неговиот изум, флајбриџ, од Сангат во Франција до Довер во Англија.
По внимателни подготовки, тој тргнал утрото од Сангат, прицврстен на неговата мала платформа за летање.Од далеку изгледало како скејтборд да оди на небото. Но, кога слезе да зема керозин, тој наиде на проблем околу половина пат“, изјави Ана Венекас, портпаролка.

Таа рече дека летот бил откажан и дека Запата бил добро. Планираната брзина на летот била 140 километри на час. Неговата летечка машина има пет мали турбо-млазни мотори на керозин што исфрлуваат воздух и му овозможува да лета.
“Тоа е нов начин на летање … летате како птица, Летате со своето тело”, изјавил Запата вчера додека се подготвувал за потфатот.
Тој имал можност да го пополни резервоарот само еднаш, со опасно слетување на бродот кој го чекал на британската страна.
Телевизијата CNJzz ги објавла изјавите на луѓето блиски до Запата дека неговиот пат бил прекинат кога удрил во бродот каде што требало да зема гориво и паднал во водата. Тој се надевал дека ќе помине 36. км од Ламанш за околу 20 минути.
Во рацете носел пакет полн со керозин и планирал да го пополни чамецот со половина брод.
На 14-ти јули, за време на парадата по повод францускиот национален празник, Денот на падот на Бастилја, Запата летал неколку десетици метри над Елисејските полиња во Париз и ги импресионирал гледачите

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …