(ФОТО) Интернет „полудел“ по необичниот трик кој го отстранува мирисот од чевлите

Кралицата на чистота открила трик поради кој вашите чевли ќе бидат како нови. Барем кога станува збор за нивниот мирис.
Било да носите патики, балетанки или било кои други затворени чевли, многу веројатно е дека после некое време ќе попримат непријатен мирис кој е тешко да се отстрани дури и со перење. Овој проблем е уште поизразен во текот на топлите летни месеци, а „кралицата на чистота“, Линси Кромби со своите следбеници на Инстаграм одлучила да сподели одличен трик благодарение на кој вашите чевли и патики ќе мирисаат исклучиво на свежина.

View this post on Instagram

✨Cleaning Tip Tuesday✨ . An oldie but a goodie today especially as the weather is heating up and there is nothing worse than smelly shoes . Pop a few unused tea bags inside your smelly shoes to fight off bad odours that are caused by heat and bacteria . Leave to sit over night in a warm dry place. The longer you leave the better . Any tea bags will work even the minty herbal ones. Tea bags are super absorbent and will suck the moisturiser and smell right out . To save waste make sure you reuse the ones from your shoes for other household tasks. Tea bags actually have lots of uses from cleaning marks of windows and mirrors to fertilising your plants . . . . #cleaningtiptuesday #smellyshoes #cleaningtip #clean #cleaning #advice #motivation #queenofclean #bacteria #freshfeet #trainners #nike #teabags #trick #homehack #familylife #mumsproblems

A post shared by Lynsey Queen Of Clean (@lynsey_queenofclean) on

Како што објаснила, неколку неискористени ќесички од чај е се што ви треба.
„Ставете ги во обувките и оставете ги чевлите на топло и суво место.Колку подолго толку подобро“, објаснила и додала дека не е биден видот на чај бидејќи сите ќе ја извлечат влагата и непријатните мириси од чевлите.
Освен тоа, предложила после користењето на ќесичките чај да не ги фрлате туку да ги употребите за други цели, да кажеме за отстранување на флеки од прозорците или како ѓубре за цвеќињата.
Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) САРА Е „БОМБА“ НА ИНСТАГРАМ А ВО ЖИВО НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Се појавиле фотографии а со нив и болната вистина!

Често се заморуваме од перфекцијата на Инстаграм, поради што секогаш сме воодушевени од жени и …