(ФОТО) САМО 1. лажичка од овој зачин го топи салото со неверојатна брзина: Еве што стабала секој ден во оброкот и ЦЕЛУЛИТОТ исчезнал!

Индискиот зачин кој има неверојатни лековити својства, е совршено оружје во борбата против прекумерната тежина, а станува збор за моќната куркума. Истражувањата покажуваат дека куркумата помага да се намали и спречи создавањето на масни клетки. Исто така, овој зачин ги претвора белите масти во кафеави и на тој начин го спречува формирањето на масни наслаги и им помага на мастите од храната да даваат енергија а не да се таложат во телото.

Се препорачува секој ден да се користат од 1 до 3 грама куркума, а експертите нагласуваат дека е најдобро секој ден да се размати една лажичка куркума во чаша млака вода за да има подобро влијание врз губењето на тежината. Исто така, многумина се обиделе да се ослободат од целулитот со овој голем зачин, и пред спиење, ставете една лажица куркума во чаша со топло млеко и очекувајте фантастични резултати.

Без оглед колку куркумата е моќна, неопходно е да ја регулирате вашата исхрана и да вежбате ако сакате да изгубите на тежина, а зачинот ќе помогне да ги постигнете резултатите побрзо.

Познато е дека дебелината има опасни здравствени ефекти, но неодамнешните истражувања покажуваат дека жените со овој тип на тело се најмногу изложени на ризик.
Истражувањата покажуваат дека жените кои имаат тело во форма на јаболко, исто така наречено и ендоморфен тип на тело, имаат поголем ризик од срцев удар. Оваа форма на телото е препознаена со масни наслаги во стомачната област, т.е. од струкот кон колковите. Докажано е дека овој облик на телото е поризичен од телото со рамномерно распоредени масни наслаги.

Мажите со тело во форма на јаболко, исто така, имаат помал ризик во однос на жените со ист тип на тело.
Истражувањата покажуваат дека жените со тело во облик на круша или тенка половина и пошироки колкови имаат помал ризик од срцев удар отколку жените со тело во форма на јаболко. Со урамнотежена исхрана и редовно вежбање, можете да го промените обликот на телото, да сеослободите од опасните масни наслаги и со тоа да го намалите ризикот од различни видови на болести.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …