(ФОТО) Вимблдон финале: Трката продолжува: Ѓоковиќ или Федерер?

Грен слем титули – 35, Вкупно трофеи – 176. Недели на првото место на АТП листата – 570. Титули на Вимблдон -12.
Тоа се бројките кои денес од 15. часот ќе се најдат на Централниот терен. Ним можат да им се восхитуваат само неутралните љубитери на тенисот, но Роџер федерер и Новак Ѓоковиќ не ги интересира таа заедничка статистика – тие ја бркаат својата историја и во таа битка тие се сукобени страни.
На теренот имаат заедно излезено вкупно 48 пати, а Новак води со 25-22, во победи. Последен пат кога играа на Грен слем турнир во 2016 година во полуфиналето во Мелбурн, тогаш Новак ги одигра првите две совршени сета и на крајот славеше во четири пред во финалето да го совлада Енди Мареј. На Вимблдон е 2-1 за Новак, а неговиот прв меч со Федерер беше во 2012 година во полуфиналето.
Ако Ролан Гарос се смета за тврдина на Надал, токму со тој пораз од Федерер започна период во кој Ѓоковиќ се бореше да ја прекине бариерата во финалето на Грен-слем турнирот. Овој период заврши на нивниот следен Вимблдон во 2014 година. Тоа беше еден од најквалитетните натпревари … Се осмелувам да го кажам тоа во историјата, дури и мерено со чистиот квалитет на играта беше подобро од епското финалето Надал – Федерер во 2008 година.
И покрај многу бучната публика која е на страната на Швајцарија, и тоа ќе биде случај и во недела. Тоа не е нешто со што Новак не  навикнал да се бори, тоа е една од причините зошто US Open 2015 е една од неговите омилени титули. Повторно ќе мора да има „дебели” нерви и да ја користи таа бучава од трибините како гориво.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Починала Исидора Бијелица: Книжевничката имала 52. години!

Денес, на 52. годишна возраст,починала Исидора Бјелица. Бјелица починала во станот на нејзините родители во …