(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Силверстоун: Ботас до 10. пол пред Хамилтон и Леклер

Валтери Ботас е победник во квалификациите за ГН на Велика Британија, Финецот беше побрз од тимскиот колега Луис Хамилтон за само 6 илјадитинки.


Продолжува доминацијата на Мерцедес на Силверстон, Ферари се закани дека може да им ги помати сметките на ривалите, но исто како и минатата година, тимот од Маранело за нијанса беше побавен.


Валтери Ботас ќе стартува од пол позиција откако Финецот денеска беше најбрз и постави нов рекорд на патеката од 1:25.093. Неговиот тимски колега Луис Хамилтон имаше заостанување од само 6 илјадитинки и време од 1:25.099.
Шарл Леклер по првите два сектори имаше време за пол, но загуби во третиот сектор и на крајот мораше да се задоволи со трето место и време од 1:25.172. Покрај него во вториот ред друштво ќе му прави Макс Верстапен.
Пјер Гасли и Себастиајн Фетел се во третиот ред, а потоа следуваат Даниел Рикиардо, Ландо Норис, Алекс Албон и Нико Хулкенберг.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+РЕЦЕПТ) МОЌЕН СОК ОД КРАСТАВИЦА: Напиток кој ќе ве разлади и ослободи од токсини!

Сокот од краставица ќе ви помогне да се разладите во жешките летни денови. Сокот од …