(ВИДЕО) „Македонско девојче“ ечеше во Загреб: Нашето девојче секаде најубаво и најопеано!

Навистина, барем за сите Македонци, не треба да се говори и пишува за нашиот фолклор, за убавите песни кои го освојуваат светот…но секогаш ни е мило кога ќе слушнеме за некој нов настан…
За некое ново и успешно презентирање на македонскиот фолклор… Едно од последните е претставување на Македонскиот фолклор на Трг Бана Јелачича во Загреб, каде, погодувате, најмногу овации имаше за изведбата на „Македонско девојче“…

„Ах МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ каде и да си ти си девојче од МАКЕДОНИЈА, најубавото најопеаното“, стои во еден од коментарите под видеото…


Македонско девојче


Дел од Mакедонскиот Фолклор на Загребската Jelacic placu.Македонско девојче -Преубаво

Gepostet von Makedonski Narodni Pesni am Dienstag, 9. Juli 2019

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …