(Рецепт) Како да ги отстраните старечките пеги: Домашни маски од 2. состојки кои сите ги имаме дома!

За Вас избравме 4 ефективни рецепти за да ви помогнете во ублажувањето на старечките пеги…
Меланоцитите се клетки одговорни за основната пигментација на човечката кожа. Овие клетки го произведуваат најтемниот и најважен пигмент на нашата кожа наречен меланин.
Сепак, многу често постојат случаи кога, од одредени причини, во некои делови на кожата, меланоцитите создаваат вишок меланин, што доведува до појава на различни пигментни точки.

Како резултат на тоа, на лицето или телото се појавуваат разни темни дамки, како што се пеги, млади и други. Избравме 4. ефективни производи за да помогнете во ублажување на стареењето.

1. Маска со квасец
Измешајте 15-20 g квасец со 1-2 лажички свежо исцеден лимон. Нанесете ја маската и држете ја 20 минути и исплакнете со топла вода. По нанесувањето на маска со квасец,намачкајте ги лицето и шаките со хранлив крем.

2. Краставица
Изрендајте свеж краставица на ситно ренде и поставете ја кашата на површините со дамки од пигмент и држете 15 минути. Повторете ја постапката три пати по ред.


 
3. Сок од лимон
Измешајте сок од лимон со вода во сооднос од 1:10 и ставајте на пигментните дамки 2 пати на ден.

4. Банана вода
Земете кораод голема банана и малку ситно исечете ја. Истурете 250 ml врела вода и држете додека целосно не се  излади. Исцедете, истурете во калапи за лед и префрлете во замрзнувач. Со добиените коцки мраз бришете го лицето и другите делови од телото со дамки после спиење.

Забелешка:
Запомнете дека откако ќе ги користите овие рецепти, треба да избегнувате продолжено изложување на сонце, па затоа е подобро да ги користите пред спиење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Три потези кои ќе ви помогнат да ја оживеете страста во врската

На почетокот на врската посебен труд и не е потребен бидејќи сите гестови ни доаѓаат …