федерер во полуфинале на Вимблдон: „Проработе“ кога го загуби првиот сет!

Швајцарскиот тенисер Роџер федерер изборил пласман во полуфиналето на Вимблдон после големиот пресврт во четири сета против Кеи Нишикори.
Федерер до триумф над Нишикори дојде со 4:6, 6:1, 6:4, 6:4, после два часа и 36. минути игра.
На тој начин освојувачот на осум титули на третиот Грен слем обезбедил средба со победникот од мечот помеѓу Шпанецот Рафаел Надал и Сем Квери од Сад. Ако Надал слави, а веќе има два добиени сета, тоа ќе биде нивен прв меѓусебен меч на Вимблдон после 11. години и големото финале во 2008. година во кое во пет сета славеше Шпанецот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СЕКАДЕ Е ИСТО – Порака на соседите во Сплит станала хит на Фејсбук:„Поздрав неандерталци…“

ФОТОГРАФИЈАТА СО ПОРАКА на соседите од една зграда во Сплит предизвикала различни реакции после што …