(ФОТО) ЦРВЕНИ ЗРНЦА КОИ ЛЕКУВААТ ПОВЕЌЕ ОД 5.000 години: Оваа намирница има противвоспалително и антиканцерогено дејство – еве како да ја користите!

Црвената киноа е водечка житарка кога станува збор за здравата исхрана, а една од најздравите видови киноа е црвената киноа…
Црвената киноа е богата со влакна, протеини и разни витамини и минерали. Таа е одличен извор на манган, бакар, фосфор и магнезиум.
Црвената киноа има највисоки антиоксиданти во споредба со сите други видови киноа житарки. Ова значи дека ги штити клетките од оштетување поради засилување на слободните радикали и има анти-канцер и антиканцероген ефект.

Има два вида флавониди:кепферол (анти-оксидант кој го намалува ризикот од хронични заболувања, вклучувајќи болести на срцето и рак) и кверцетинот (го намалува ризикот од Паркинсонова болест и остеопороза).
Истражувањата покажуваат дека дневната потрошувачка на црвената киноа може да го регулира нивото на триглицериди и холестерол во крвта, со што се спречува кардиоваскуларната болест.
Црвената киноа е богато со растворливи влакна кои се препорачуваат во многу болести, како што се дијабетес, рак и срцеви заболувања. Овие влакна се раствораат во вода и стануваат гел кој позитивно влијае на дигестивниот систем. На овој начин, црвеноата киноа прави да се чувствуваме сити, го регулира апетитот и го намалува лошиот холестерол.

За разлика од другите псевдожитарки, црвената киноа не содржи глутен, што ја прави одличен избор за луѓето кои страдаат од целијачна болест и не се толерантни на глутен.
Можете да ја користите во исхраната со замена на ориз во разни јадења (на пример, пилав), од неа можете да направите различни житни каши (со цимет и млеко), во различни јадења од зеленчук и како додаток на разни салати.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Секс туризам: Кои промени ги внеле „милениумците“?

Туризмот постојано се менува во „чекор“ со општеството, но непредвидливоста на младите генерации е нешто …