(ФОТО) Гласот на мајката може да биде моќен фактор во рехабилитација на тешко болните пациенти

Прво, на испитаниците им го мерат нивото на кортизол, биолошкиот показател за стрес, а потоа ги поделиле во три групи. Првата група со мајката се видела во живо, разговараа и се прегрнале. Другата групаразговарала со својата мајка по телефон, а третата група испитаници го погледнала филмот „Маршот на пингвините“, кој е окарактеризиран како емоционално неутрален.
Кај првата група е забележано највисоко ниво на окситоцин и најбрзо враќање на кортизолот на нормални нивоа. Во втората група, исто така, имало брзо зголемување на нивото на окситоцин и брз пад на нивото на кортизол во нормала.
Тоа бил показател дека пријатното чувство, недостаток на напнатост и повисоко ниво на среќа доаѓаат што е можно побрзо, и ако само зборуваме со мајката, а ние ја гледаме. Третата група, која го гледала филмот, продолжила да има зголемено ниво на стрес и исто или малку пониско ниво на окситоцин, а ситуацијата не се сменила ниту по еден час.

Исто така, постојат студии кои покажале дека гласот на мајката може да биде моќен фактор во рехабилитацијата на сериозно болните пациенти.
Можеме да заклучиме дека гласот на мајката навистина може да ги осветли тие денови кога ние се чувствуваме лошо без причина, терапевтски ја подобруваме состојбата на свеста која во голема мера влијае на физичката состојба, но исто така да ја покаже вистинската сила во најтешките моменти. Зарем тоа не е магично?

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Секс туризам: Кои промени ги внеле „милениумците“?

Туризмот постојано се менува во „чекор“ со општеството, но непредвидливоста на младите генерации е нешто …