(ФОТО) Формула 1: Макс Ферстапен го истурка Леклер за нов триумф во Австрија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен победи на Големата награда на Австрија, деветата трка на годинешниот шампионат на Формула 1.
Младиот Холанѓанин славел на „Ред Бул рингот“ откако од патеката три круга пред крај во борбата за водство, во третата кривина го истурка Шарл Леклер во Ферари. Монегашанинот водел во поголем дел од трката, со исклучок одел во боксот, а тие двајца поради овој инцидент се под истрага.

На третото скалило на победничкото постоље се најде возачот на мерцедес, Валтери Ботас. На тој начин е виден и најмладиот подиум во историјата на Формула 1.


Инаку, ферстапен втора година по ред славен на домашната патека на својот тим, а го запишал и шестиот триумф во кариерата. Воедно го донел првиот триумф на болид со мотор на Хонда од Големата трка за Унгарија во 2005., на која Џенсон Батон се нашол на највисокото скалило на победничкото постоље.

Инцидентот со кој е одлучен победникот ја одбележал трката бидејќи до тој момент Леклер бил на сигурен пат до триумфот. Ферстапен стартувал од втората позиција, но лошо тргнал и загубил неколку места, а како трката минувала имал се подобар ритам. Последен од водечките возачи отишол во боксот, а потоа постепено ги надоместувал позициите и било јасно дека во самиот финиш ќе го предизивкува Леклер, што и се случило.
Ботас на третата позиција возел доста осамена трка, бидејќи Себастијан фетел во Ферари и бранителот на титулата Луис Хамилтон не можеле да го загрозат. Британецот се’ до одењето во боксот се држел зад Леклер и Ботас, но направил и неколку грешки кои довеле до ошетување на предното крило, кое морало да му биде заменето. Тоа довело до тоа на патеката да се врати зад фетел, кој одлично се пробил после стартот од деветтата позиција, и покрај тоа што возачот на ферари во задржале во боксот подолго отколку што било планирано.
Германскиот автомобилист два пати ги менувал пневматиците но во самиот финиш повторно успеал да го премине Хамилтон во борбата за четвртото место, откако актуелниот шампион очигледно се мачел во Штаерска. Најдобар меѓу останатите бил Ландо Норис во Мекларен, пред возачот на Ред Бул, Пјер Гасли и својот тимски колега и воедно еден од јунаците на трката Карлос Саинс јуниор, кој стартувал од претпоследната позиција. Освојувањето на бодовите го заокружиле возачите на Алфа Ромео, Кими Раиконен и Антонио Ѓованици.
Хамилтон на првата позиција во генералниот пласман има 197 бодови, а го следат Ботас со 166 и Ферстапен со 126.
Годинешниот шампионат на Формула 1 продолжува со Големата награда на Британија на патеката „Силверстон“ на 14. јули.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ДЕНЕС Е НЕГОВИОТ ПОСЛЕДЕН НАТПРЕВАР- Серхио Рамос си заминува од Пари Сен Жермен, се прости со емотивна порака

Шпанскиотфудбалер Серхио Рамос ќе го напушти Пари Сен Жермен и нема да потпише нов договор, …