(ФОТО) Во првата година на бракот паровите најчесто се расправаат поради овие седум работи

После почетната фаза на меден месец многу парови бргу се соочуваат со првите проблеми. Ако сте се препознале, не кревајте паника…
Имено, заедничкиот живот неизбежно донесува бројни промени па затоа понекогаш единствена опција е да се соочите со несогласувањата.
„Скоро секое лице, кога впловива во брак верува дека ќе биде најдобар сопружник на светот, но кога прстенот е на рака, а свадбената торта е изедена, паровите се враќаат во реалноста и многу бргу сваќаат дека бракот не е така едноставен како што мислиме“, објаснила брачната советничка и семејна терапевтка Беки Витесон во разговор за HuffPost.
Но, постојат дури седум работи околу кои паровите најчесто се караат во текот на првата година на брак. Еве кои се тоа:

1.„Што се случило со нашиот љубовен живот?“


Лесно е да се одржи љубовна искра на самиот почеток на вашата врска, но сексуалниот терапевт Курт Смит тврди дека сексуалниот живот на двојките во повеќето случаи во текот на првата година од бракот повеќе не е толку возбудлив. Покрај тоа, според неговото искуство, двојките се многу помалку интимни.
„После венчавката не е невообичаено сексуалната страст да умре или и двајцата партнери стануваат незадоволни со сексуалниот живот“, тврди Смит.
Сепак, не станува збор за нерешлив проблем, Клучот се крие вомкомуникацијата меѓу партнерите, а токму тоа е она што многумина го одбегнуваат.
„Паровите живеат во тишина. Одлучуваат дека им е полесно да престанат да бидат интимни отколку да се соочат со чувствата и непредвидливите емоции, како што е вина или лутење/ Клучно е да се интервенира пред проблемот да го рпевземе вашиот живот“, порачала сексуалната терапевтка Кимберли Ресник Андерсон.

2.„Кога ќе имаме бебе?“

Вистина е дека пред да стапите во брак, треба да разговарате со вашиот партнер за тоа дали и двајцата сакате да имате деца, но дури и ако сте едногласни, може да се случи да не сте го навеле моментотво кој сакате да го проширите семејството, за да може ова да стане причина за вашата караница.
“Без разлика дали станува збор за разговор кога треба да го имате првото дете, колку ќе ги имате или како да ги подигнете, ова често може да предизвика конфликти и расправии меѓу партнерите. На пример, некој сака веднаш да има дете, додека другиот партнер чека поради кариера или финансирање “, објасни Смит.

3. „Треба да се постават граници“

Било проблемот да е што вашите пријатели ненајавени доаѓаат во вашата куќа, прашањата на блиските луѓе за тоа зошто сеуште немате деца или проблемот со тоа што вашиот партнер ќе се консултира со своите родители пред да донесе каква било одлука, сето тоа може да доведе до конфликт. Затоа терапевтите ве советуваат секогаш да го поставите вашиот партнер и вашиот брак на прво место.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Најубава река на светот – во пет бои

Поголемиот дел од годината, Кано Кристалес е како и секоја друга река, но на крајот …