Променет терминот на доделувањето на Оскарите

Церемонијата на доделување на Оскарот – кулминација на доделување на филмските награди во САД, во 2021. и 2022. година ќе биде одржана кон крајот на февруари, за да се одбегне поклопувањето со Зимските олимписки игри, потоа со Суперболот и други важни настани, јавиле организаторите.
92. доделување на Оскарите ќе биде наредната година на 9. февруари, наредното на 28. февруари и на 27. февруари во 2022. година.
„Датумите за Зимските олимписки игри 2022., Суперболот и американските одмори ги одлагаат датите за 2021. и 2022. година на последната недела во февруари“, објавила Академијата за филмски уметности и наука која ги доделува Оскарите и телевизијата АВС која ја пренесува церемонијата во САД.
Оскарите спаѓаат во најценетите филмски награди во светот, а директниот ТВ пренос на таа холивудска гала вечер се гледа во цел свет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

(ФОТО) ПОСРЕЌНИ ОД БИЛО КОГА – Тој има 72, а таа 41. година и заедно одгледуваат близначки: Рони Вуд поради нив се откажал од дрога и алкохол!

Рони Вуд и сопругата Сали прв пат се сретнале пред 10. години додека тој бил …