(ВИДЕО) Овој викенд е Задушница и Духовден: Не оставајте храна на гробовите!

Православните христијани во сабота ги празнуваат Задушница и Духовден.А, духовните отци повторно предупредуваат дека на гробовите кои ќе ги посетуаме овие два дена не треба да се ноќева ниту да се остава храна.
Отец Бобан Митевски, свештеник во црквата „Св. Николај Чудотворец“ во Аеродром објаснува што е Задушница, а што Духовден, кога се оддава помен на починатите и зошто тоа се прави.

Црквата апелира дека треба да престане раздавањето на храна на гробовите за Задушница и ноќевањето на гробишта. Зошто тоа не треба да се прави и како правило се одбележува овој празник, слушнете во краткото интервју со отецот:

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се слават Светите маченици Козма и Дамјан: Лекари и чудотворци!

Лекари, бесребреници и чудотворци. Овие двајца светители беа родени браќа, родум од Рим, уште како …