(ФОТО) Зошто е корисно да се пие вода со лимон: Еве 19. причини кои ќе ве убедат во користа од таа комбинација!

Помага во намалување на крвниот притисок и го поттикнува нивото на добриот холестерол…

Многу е важно како го започнувате денот. Според индиската филозофија Ајурведа, изборот на вашите дневни рутини го прави вашиот организам или отпорен или пак сосема подложен на болести. Според Ајурведа, секој треба да го започне денот фокусирајќи се на утринските ритуали кои ќе го поттикнат усогласувањето на телото со природниот ритам, урамнотежувањето на трите елементарни енергии (воздух и простор; оган и вода и вода и земја), како и зајакнувањето на самодовербата и самодисциплината.


19 причини поради кои секојдневно треба да се пие чаша со вода
1.Лимонот ги чисти црниот дроб и ја стимулира неговата работа.
2. Лимонот е антисептик и антиоксиданс. Спречува грип, настинка и многу видови на инфекција.
3. Помага при грчеви и тегоби во желудникот.
4. Лимонот е одлично средство против првут и масна коса.
5. Вода со лимон помага при варењето на храната бидејќи нејзиниот состав е сличен на оној на желудочната киселина.
6. Лимонот поттикнува создавање ензими во црниот дроб.
7. Спречува појава на гингивитис и стоматитис.
8. Помага во намалување на крвниот притисок и го поттикнува нивото на добриот холестерол.
9. Лимонот го алкализира организмот.
10. Вода со лимон ја разблажува мочната киселина, а со тоа помага кај артритисот и гихтот.


11. Помага во елиминација на вишокот слуз во организмот.
12. Спречува грчеви и болки во мускулите.
13. Регулира работа на метаболизмот.
14. Штити од стрес и депресија.
15. Го намалува ризикот од мозочен удар.
16. Спречува настанување на камења во бубрегот и жолчката.
17. Штити од остеопороза
18. Вода со лимон помага во слабеењето.
19. Ја нормализира работата на цревата и го олеснува нивното празнење

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Банана крем колач: Брз летен десерт без печење!

Ќе уживате во феноменалниот вкус Состојки: 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 80 …