Оливера Ширговска: Mи недостига…

Она време во кое дождот ја покриваше прашината на улиците без асфалт. Кога си идевме од училиште пешки во црната темница,често немаше струја, ама ние бевме силни и храбри ,сите заедно целиот клас . Се испраќавме до пред куќа. ..
Ми недостига она ќесенце со ситни пари и црвените лакирани јаболчиња кај чичко Бране, ги купувавме до последното цела кошница , а чинеа еден денар .
Ехх! ..Да може да се врати времето..
Каде замина сета таа добрина и љубов ?…Кога немаше ни грам завист, мајките ни беа исти,бабите со шамии и плетала, татковците на работа …
Ама пак затоа кога ќе засвиреше гајда се знае …Сите до еден на оро , и комшиите…Еј !…Свадба се прави ,зетот ќе го бричат, невестата фустанот ќе го чека…Да го донесат …
Црвена на лице, насмеана , фризура тетките ја правеле, ја шминкала сестра и, ама затоа пак среќата се чита во погледот … И ќе си заигра во прашината во кругот кај комшиите …И пет пари не дава зошто сандалите се со прашина …
Цел ден музика, а сватовите ручаат под лозницата , после ручек торти домашни со ореви и пудинг од малини ..И сега го чувствувам тој мирис… Ми се чини се враќам километри назад во детството, каде што навистина се живееше…Со прашината и калта на нозете, но со насмевки и среќа во погледите…Време во кое среќата со пари не се купуваше, ниту пак за пари се живееше…Оливера Ширговска

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Една од опциите е јубилејното издание на „Охридско лето“ да се отвори на 4 август

Поради коронавирусот бројни манифестации и фестивали во земјава го одложија одржувањето или се одлучија за …