Драстична промена на времето:Навестување на летото!

Поради првиот поизразен топол бран и УВ индексот ќе биде многу повисок и ќе има коефициент од 9. до 10. па така истиот ќе биде екстремно висок, па доколку излегувате задолжително со себе да си понесете заштитна опрема односно капа и очила за сонце.
Првиот изразен бран конечно доаѓа во Македонија, поточно поради формирање на длабок циклон над Атлантикот од петок па натаму од југ кон нашите краишта ќе започне да продира значително потопла воздушна маса и ќе услови многу повисоки летни температури на воздухот, информира метеорологот Славчо Попоски. Сепак, и покрај постабилната атмосфера не се исклучува можноста за изолирана појава на нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

loading...

Максималните дневни температури на воздухот од петок па во текот на следните денови по петок ќе се искачуваат во интервалот од 25. до 33. степени додека во централните и во југоисточните предели истите ќе се искачат до 35. степени.

Поради првиот поизразен топол бран и УВ индексот ќе биде многу повисок и ќе има коефициент од 9. до 10. па така истиот ќе биде екстремно висок, па доколку излегувате задолжително со себе да си понесете заштитна опрема односно капа и очила за сонце.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МЗ: Регистрирани се 81 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19 – Нема пријавено починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 …