Ова масло го успорува процесот на стареење, го намалува стресот и делува како стимуланс

Моќната лаванда може многу нешта и затоа секогаш треба да се има покрај себе, велат ароматерапевтите.
Петминутно вдушување на мирисот на есенцијалното масло од оваа билка го намалува нивото на кортизол, хормонот на стрес, за дури 24. проценти.
Ова сознание е од исклучителна важност, ако се знае дека кортизолот предизвикува зголемување на крвниот притисок и пад на имунитетот.
Вдишувањето на маслото од лаванда е исфрлувањето на слободните радикали од организмот, за кои се смета дека го забрзуваат процесот на стареењето.
Освен тоа, маслото делува стимулативно и на работата, а просторот во кој седиме станува посвеж и попријатен.
Гргорењето на разреденото масло од лаванда помага кај воспалување на грлото и засипнатост. Лекот за оваа намена се добива така што капка масло се става во една чаша млака вода.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …