(ВИДЕО+ФОТО) Совети од кујната: Одличен рецепт за брза подоготовка на здрави и вкусни крекери!

Една пријателка од неодамна ми се пожали дека тешко и оди од рака диетата, лесно ги прескокнува обилните оброци, но проблем и причинува силната желба постојано нешто да грицка.

Всушност ова е проблем кој го имаат повеќето од нас. Дури и да не сте на диета ниско калоричните и пред сè здравите ужинки понекогаш се и неопходни, посебно ако сте физички активни или пак сакате додека ја гледате омилената тв серија да имате занимација во рацете. Па така почнав да трагам што може да биде решение и супер храна која нема да биде масна и нездрава. Ми падна во очи следново видео:


Всушност вистинскиот  одговор е секогаш многу едноставен нели?! Ова е сет на пет семиња кои можете да ги купите во сите подобро снабдени маркети и од нив се прави ова феноменално хранливо солено задоволство. Прво ќе бидете сигурни дека ги избегнувате адитивите вештачките бои и конзервансите, барем за мене многу важна ставка, и второ се подготвуваат толку лесно што и под ваш надзор ќе може да ги направи вашето дете. Подготовката од видеото изгледа ептен брза, па се охрабрив да го пробам…излегоа одлично, превкусни! А најдобриот дел е  што сезонава се купуваат како цел сет со кој добивате гратис кутија за складирање на овие крекери или подоцна и нешто друго.


Сетот содржи: ленено семе, интегрален сусам, мене лично најомилен, лупени семки од тиква, и семки од сончоглед. Тие се екстремно хранливи бидејќи ги содржат сите потребни компоненти од кои подоцна се развиваат комплексни растенија. Семињата се одлични извори на влакна, но исто така содржат здрави мононезаситени масти, полинезаситени масти и многу важни витамини, минерали и антиоксиданти. Неверојатно е што семињата содржат повеќе калциум од млечните производи, па затоа се одлична замена за оние кои се придржуваат кон веганска диета. Кога се консумираат како дел од здрава исхрана, семињата можат да помогнат во намалување на шеќерот во крвта, холестеролот и крвниот притисок, како и да го подобрат општото здравје.


Затоа ве охрабрувам да ги пробате овие крекери и  здравите навики нека започнат од ужинката!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ДЕЗЕН НА АМЕРИКАНСКИ ДОЛАРИ – Џорџина предизвикала дебата поради овој фустан: „Кардашијанка барем ги троши своите пари, а не на Роналдо“

И’ додека Кристијано Роналдо моментално минува низ најтурбулентниот период во кариерата, поради кој неодамна се …