(ФОТО) Ќерка на милионер се обидела да живее како бездомничка: Немала поим што ќе доживее!

Во емисијата „Rich Kids Go Homeless” се случува токму тоа – богаитте деца навикнати на парите ан своите родители и раскошниот живот стануваат бездиомници чиј единствен дом е улицата.
Оваа недела со таа судбина се соочила 21. годишната Изабела Џејмс, студентка на психологија која сакала да покаже дека не е размазена принцеза.

Иако годишно ужива во дури шест луксузни одмори, има колекција на дизајнерска облека, меѓу кои и ташна од 6.500 илјади евра, а во врска е со успешниот возач на трки, Себа Морис, Изабела смета дека може да преживее на уулица.

„Отсекогаш ме проценуваа според физичкиот изглед. Луѓето мислат дека сум прекрасна девојка со многу љубов и сигурен дека сум сноб. Можеби изгледам како принцеза, но јас сум многу повеќе од тоа”, рекла таа.

Таа откри дека планирала да преживее од рециклирање на пластична амбалажа и лименки и дека не размислувала да собира пари со просење. Таа додала дека таа смета дека бездомницитена со тек на времесе помируваат со тоа дека немаат потреба да „станат и да ги променат своите животи”.

“Има многу дроги и алкохол, а бездомниците треба да работат повеќе за да се тргнат од улица”, речкла таа, додавајќи дека не поддржува просење затоа што „да побарате од луѓето да ви платат, дури и ако не работите не е во ред”.

View this post on Instagram

Before I felt this poorly🤒🐢

A post shared by ISABELLA 🐻 (@isabellajsjamesx) on

Но, кога се нашла на улиците на источниот Лондон, нејзиното мислење се промени. Во Стратфорд Стрит, една од најопасните улици во Лондон, таа зставила шатор, признавајќи дека никогаш не спиела на музички фестивали, бидејќи мразела да спие во шатор. Првата ноќ ја поминала на парче картон и во вреќа за спиење, бидејќи не сакала да спие во кревет во домот покрај другите бездомници. Во утринските часови почнала потрага по појадок и успеала да добие овесна каша во јавната кујна, а за ручек јадела пилешко.

View this post on Instagram

Girls night 💙

A post shared by ISABELLA 🐻 (@isabellajsjamesx) on

Кога сфатила дека немало пари за преживување од рециклирањето, таа се обидела да се вработи во автоперална, но не успеала. И станало јасно дека изнаоѓањето работа не е лесно, па таа почнала да размислува за првичниот план за пеење и танцување за пари, што првично одбивала, бидејќи тоа било премногу слично на просење.
“Се чувствувам деградирано”, се пожалила таа.

Откако својата приказна ѝ ја раскажа на минувачка и побарала пари за вечера, добила околу 55. евра. Наместо веднаш да оди и спие во хостелот, таа ги заштедила парите и следното утро за себе и уште една бездомничка платила појадок. Така се запознала со Кети, која живее со нејзиното куче Боби на улица. Изабела дознала дека Кети била на улица, бидејќи била зависна од дрога и ги одзеле нејзините деца.

View this post on Instagram

🥂

A post shared by ISABELLA 🐻 (@isabellajsjamesx) on

“Долго време сум бездомничка, но уште има моменти кога се плашам да бидам на улица”, призналаКети.
Откако поминувашла уште една ноќ на улица, Изабела се вратила на својот стар живот, но тврди дека таа повеќе не е иста личност.
“Моите претпоставки беа погрешни, не сфаќав колку е тешко да се најде работа”, рекла таа, додавајќи дека ќе се посвети на промена на законот дека бездомниците не можат да добијат лична карта. Иако досега не е успешна во тоа, таа тврди дека нема да се откаже, објави Daily Mail.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

„Мала Италија патува” по петти пат ќе донесе извонредното музичко доживување

Единствениот музички настан кој на едно место ги спојува прекрасните италијански, француски, латино и џез …