(ФОТО) Меган Маркл повторно контра традицијата: Направила шест работи, а ниту една друга кралска мајка – НЕ!

Британското кралско семејство има цела низа правила и традиции кои ги следи, но на Меган Маркл и успеало да прекрши или заобиколи голем број од нив. Маркл го потресла кралското семејство како никој порано и тоа од моментот кога се свршила со принцот Хари.
Американката Маркл, сега веќе бивша глумица, конечно станала мајка, а таа и принцот Хари многу нешта направиле поинаку во однос на принцот Вилијам и неговата сопруга, војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, но и бројни други мајки на дворот.
Еве кои промени овој модерен пар ги внел во кралското семејство:


1. Меган имала забава за дарување на бебето
Да, ова многумина не го очекувале, но Меган Маркл два и пол месеци пред раѓањето на синот отпатувала во Америка каде најблиските пријателки и организирале забава за дарување на бебето, која е типична во американската култура.

2. Нивниот син е прво бебе во кралското семејство кое го носи името Арчи
Со месеци се шпекулирало за името кое Меган и Хари ќе му го дадат на бебето, а нивниот избор сите ги изненадил. Имено, никогаш во историјата ниту еден член на кралското семејство не го носел името Арчи.


3. На синот му дале само две имиња
Хари и Вилијам имаат по четири имиња, а трите деца на Вилијам по три. Меѓутоа, Арчи Харисон има само две, токму како и повеќето луѓе во Велика Британија – прво и средно име.

4. Меган не се породила во болницата Lindo Wing
Во болницата Lindo Wing принцезата Дијана ги родила Вилијам и Хари, а Кејт Мидлтон сите три деца. Меѓутоа, Меган Маркл ја избрала болницата „Портланд“, а прв избор и бил породување дома.

5. Раѓањето на детето прво го објавиле на социјалните мрежи
Раѓањето на кралските бебиња обично ги објавува англиската кралица, но овојпат веста прво се појавила на Инстаграм и Твитер.

6. Нема да го објават изводот од матична книга на раѓање
Повеќето кралски парови го прават тоа, но Меган и Хари одлучиле да го заобиколат тоа правило и да не го објават изводот од матичната книга на родени на синот. Имено, сметаат дека така ја штитат приватноста на своето дете.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(АУДИО СНИМКА) ШОК! Протече СНИМКАТА од брза помош откако Болдвин ја усмртил колешката – Жена вреска и го обвинува ОВОЈ ЧОВЕК!

Слушнете што рекла помошничката сценарист! Невидена трагедија на филмскиот сет се случи кога актерот Алек …