Си замина уште една легенда – Почина познатиот српски глумец Миша Јанкетиќ

Во 81 година од животот , во Белград почина познатиот филмски и татарски глумец, Михајло Миша Јанкетиќ.

Јанкетиќ имаше импозантна кариера, направена исклучително врз основа на своите актерски способности, пишуваат белградските медиуми.

Тој бил домско дете и како штитеник на државата, по 18. година сам се снаоѓал во животот. Неговиот талент бил бргу забележан и станал член на Југословенското драмско позориште, 1960. година, две години пред да дипломира на Драмска академија во Белград.

Ги играл речиси сите главни улоги во познатите татарски дела.

На пошироката југословенска јавност и стана познат преку филмските улоги во сериите,, Подобар живот“, ,,Среќни луѓе“, ,,Сив дом“ и други.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

(ФОТО) ЗА „Некст Тајм“ постои само патриотизам: На настапи со македонското знаме од Кутлеш!

Дечките од „Некст тајм“ се на промотивна турнеја по Македонија и секој нивен настап ги …