Починал најстариот човек на светот – Имал 123 години

Тој, наводно, ги имал сите негови природни заби. Доколку неговите документи биле сочувани, тој би го надминал Јаронецот Џиромон Кимура, кој почина на 116 години и 54 дена.

Апаз Илиев, кој тврдел дека е најстариот човек во светот, починал на возраст од 123. години. Тајната на долгиот живот на Апаз е млекото и изворска вода, а јадел исклучиво зеленчук од неговата градина. Тој спиел најмалку 11. часа на ден, избегнувал да гледа телевизија и не пушел.

„Доживеа промени на епохи и генерации, исчува осум деца, 35 внуци и повеќе од 20 правнуци. Тој секогаш беше љубезен човек кој го сакаше животот, во што се уверив повеќепати кога се сретнувавме”, напишал Јунус-бек Јевруков(55), претседател на Република Ингушетија, во рамките на Руската Федерација.

Апаз работел од својата седма година и започнал како овчар. Во Руската граѓанска војна (1917-1922) се борел за Црвената армија, а кога започнала Втората светска војна мислел дека е премногу стар за да се бори како 45-годишник.

Пред крајот на војната Сталин со други ингуши и чеченци го протерал во Казахстан, каде што живеел многу сиромашно.Тој исто така бил возач на трактори, па така ја запознал неговата сопруга, која исто така возела трактори, а која почина во 2014 година.

Тајната на неговиот долг живот е избегнување телевизија. Тој не пиел и не пушел, ниту, пак, одел на лекар, освен кога на возраст од 121 година имал операција. Јадел свеж зеленчук од неговата градина. Пиел само млеко и изворска вода и спиел најмалку 11 часа на ден.

Тој, наводно, ги имал сите негови природни заби. Доколку неговите документи биле сочувани, тој би го надминал Јаронецот Џиромон Кимура, кој почина на 116 години и 54 дена.

Но, вака овој случај нема да биде запишан во Гинисовата книга на рекорди.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

Знаење и искуство на стручњак – СРЦЕВ БОЛЕН САКАЛ С*КС, ПА МУ ОВОЗМОЖИВ БРЗА ПОМОШ ПОД ПРОЗОРЕЦОТ: Доктор Солаковиќ открил провереен ТРИК за ЉУБОВЕН ЧИН! После ова во креветот повеќе ништо нема да биде исто!

Д-р Емир Солаковиќ зборувал за сексот и придобивките од сексот, како и за ризиците што …