Моќен лек за различни состојби – 8. тегоби едно решение: Зошто пред спиење треба да се изеде лажица мед?

Природен лек кој, ако не ви помогне (пто е многу ретко) нема да ви наштети…

Повеќето луѓе се свесни колку медот е добар за човекот, од имунитет до изглед и квалитет на кожата, па се до поубав вкус на храната и напитоците.

Најчесто читаме дека е добро наутро една лажица мед да се раствори во чаша топла вода, а дали знаете што се случува кога јадете една лажица мед пред спиење? Важно е да знаете!

1.Полесен и поубав сон
Медот содржи триптофан, хормон кој помага да се релаксираме и да испратиме сигнал до телото дека е време да спие. Оваа супстанца е неопходна за нашето тело, но организмот не ја произведува самостојно, па затоа треба да се додаде преку храна како што е мед.

Ако се будите среде ноќ, тоа е затоа што на мозокот за континуиран сон му е неопходен гликоген, а ако го нема, мозокот испраќа сигнал до надбубрежните жлезди за да селачат адреналин и кортизол, па затоа не можете да спиете. За среќа, медот содржи гликоген, панеговото конзумирање пред спиењето ќе обезбеди добар ноќен сон и ќе помогне да се избегне налет на адреналин кој целосно ќе ве расони.

2.Го намалува крвниот притисок
Одржувањето на крвниот притисок стабилен и на нормални нивоа е најдобриот начин за намалување на ризикот од срцеви заболувања. Медот содржи антиоксидантни состојки за кои се покажало дека го регулираат крвниот притисок. Повторно, најдобро е да се земе една лажица квалитен мед пред спиење

3. Триглицеридите на нормално ниво
Триглицеридите се вид на маснотии во крвта, а нивните високи нивоа го зголемуваат ризикот од развој на срцеви заболувања и дијабетес. Истражувањата покажаа дека медот има моќ да влијае на намалување на нивото на триглицериди.

4. Го јакне имунитетот
Медот е богат со антиоксиданти и антибактериски соединенија, што може да помогне во зајакнувањето на имунолошкиот систем, така што ќе станете поотпорни на инфекции предизвикани од микроорганизми како бактерии, габи и разни вируси.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

Знаење и искуство на стручњак – СРЦЕВ БОЛЕН САКАЛ С*КС, ПА МУ ОВОЗМОЖИВ БРЗА ПОМОШ ПОД ПРОЗОРЕЦОТ: Доктор Солаковиќ открил провереен ТРИК за ЉУБОВЕН ЧИН! После ова во креветот повеќе ништо нема да биде исто!

Д-р Емир Солаковиќ зборувал за сексот и придобивките од сексот, како и за ризиците што …