Картинг трките повторно актуелни: Ви го претставуваме  Христо Ковачи – дебитант и најмлад учесник на картинг трки

Викендов покрај многубројните настани, се одржа и првата трка од картинг шампионатот на Македонија, трка која е всушност прва од календарот на автомобилистичката федерација на Македонија, која беше организирана од Авто картинг клубот Кастом кар рејсинг тим, а поддржана од Агенција за млади и спорт и Арт картинг центарот кој е покровител на трката и каде што воедно се одржа самата трка.

 

 

На настанот се возеа трки поделени во три класи и тоа: мини бамбини- најмалите учесници од 7 до 9 години, втората мини – од 9 до 12 години и третата класа – рентал односно учествуваа лица постари од 13 години. Во првата и најмалата класа на прво место заврши Стефан Стефановски, второто место го зазема Христо Ковачи и трето место му припадна на Дамјан Давидовски.

Во втората класа на прво место заврши Петар Богатиновски, на второ место Лука Бошковски и на трето место Иван Василевски. Во третата класа на прво место успеа да се искачи Михаил Делев, на второ место Масимо Тасевски и на третото место заврши Коста Николовски.

Но, она што беше највпечатливо на оваа трка беше дебитантот, но и најмладиот учесник Христо Ковачи кој со своите 7 години покажа навистина голем талент, интересна борба и голема љубов кон автомобилизмот. Всушност, тој стартуваше од 2-то место, но во текот на трката го загуби своето место и беше трет, а сепак малиот Ковачи не остана таму, со голема борба успеа да заврши на втората позиција.

– Браво Христо одлично извозе! Иако е навистина мал, уште многу трки се пред него, но како за прва трка на 7 години, Христо покажа неверојатен интерес и талент , па поради тоа, со сигурност може да кажеме дека Христо е иднината на македонскиот автомобилизам, а веруваме и иден шампион во голем број на шампионати и класи!

Од разговорот со Христо дознавме дека од неодамна започнал да вози картинг и тоа за прв пат се запознал со својата пасија во Арт картинг центарот каде што и беа трките, по што се навлекол и станал ненаситен, па поради големата желба, тато и мама одлучиле да му купат картинг (додава таткото со смеење и гордост).

Уште пред да започнеме со сите наши прашања со кои го нападнавме Христо, тој сакаше да истакне благодарност – До мама и тато, но исто така и до Комбе, другарчињата од училиште и наставничките – кои му даваат поддршка додека тренира во Грција и Бугарија, но и на самиот натпревар.

На прашањето зошто баш картинзи Христо вели – Бидејќи сакам да претркувам и да станам шампион, сакам и да ме престигнуваат, но и повторно да ги поминам па да освојам пехари.

– Христо не криеше дека сака да остане да се натпреварува со картинзи и тоа во оние поголемите со брзини. Инаку 7-годишниот Христо, покрај возењето картинг, игра и кошарка, сака многу да патува, да се натпреварува и да оди на тркачки патеки.

За крај,  им честитаме на сите учесници за постигнатите места,  му се заблагодаруваме на Христо Ковачи за мини интервјуто и му посакуваме уште многу, многу пехари и многу трки. Веруваме во неговиот талент уште од оваа прва трка! Секако ние и понатаму остануваме да ги следиме и поддржуваме сите настани, како и останатите натпреварувачи.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

(ФОТО) Германец кој се придружил на ИСИС вели дека го користеле како роб за секс

28-годишен Германец, кој официјално се приклучил на силите на ИСИС во 2015. година, неодамна избегал …