(ВИДЕО) Посветено на сите кои во 70. и 80. години растеле во Југославија!

Видео во слики на кои се прикажани многу работи од наведениот временски период: детски серии, цртани филмови, стрипови, филмови, играчки, слатки,возила…Користена е музика од серријата „Грлом у јагоде“ и филмот „Специјално воспитување“.


Можеби најдобар коментар на ова видео дава Дино:„Е, кога ќе го видам срцето ми се кине бидејќи моите деца не можат да уживаат во онаа земја во која јас сум роден и го имав ова задоволство но и привилегија да го проживеам. Многумина немаа баш се но имавме па кога ќе се соберевме и делевме. Размена на романи, играње џамлии кога цел ден се ‘дереш’ – „опаа во џамлиите’, олимпијада, она кога ќе дојде викендот па те нема по цел ден, кога родителите на децата им носат надвор храна, па потоа се одново. И потоа, ќе дојдат тие шестмина и ‘ќе посерат се’, цела држава и систем, и сето она за што денес патиме и жалиме. Барем повеќето мои врсници се согласуваат со ова“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …