(ВИДЕО+ФОТО) Чудо во Бугарија. Дете со леукемија оздравело пред првата причест од папата!

Малечката Јоана било една од децата кои требало да бидат најблиску до папата во Раковски.
Во пловдиското село Дуванлии сите се католици. Откако се крстени секое дете на 8. годишна возраст треба да биде воведено во светата тајна – светата причест.

Малечката Јоана со внимание се подготвувала за причеста. Се подготвувала со часови по веронаука иако и пред тоа добро ги научила сите работи. Малку пред Божик родителите дознаваат дека нивната ќерка е болна од леукемија. Ќерката ја носат на разни лекари а започнуваат и кемотерапија.

Таа се лекува неколку месеци а пред Велигден семејството отишло на контролен преглед. И доживуваат големо изненадување – Јоана е во ремисија.

На Јоана не и е жал за долгата црна коса бидејќи знае дека повторно ќе порасне. Оздравила токму навреме, вели, за најважната работа – да прими причест од папата Франциск.
Јоана била едно од 250. бугарски деца кои првата причест ќе ја примат од папата – шанса која се пружа еднаш во неколку децении…

Извор: nova.bg

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет …