(ФОТО) Се искачил на Монтеверест и докажал дека Земјата е округла!

Повеќето луѓе постари од пет години знаат дека Земјата не е рамна. Но, од некоја причина „рамноземјашите“ не сакаат да отстапат од нивните тврдења.
Иако веќе постои огромен број докази кои сугерираат дека Земјата е округла, една фотогарфија можеби ги соборила сите теории на противниците на таа идеја.
Во постот на Редит „Друштво со шаховска рамнина“, корисникот „amazed-spirit“ споделил слика на која позира за селфи на врвот на планината Еверест, највисоката планина на светот. На вознемиреност на рамоноземјашите сликата јасно покажува заокружување на ивиците на планетата во позадина.


Корисниците на Редит изјавиле дека овие докази конечно ја разоруваат теоријата за рамна земја, а еден вели:„Заборавете на аргументите на закривеност. Фактот дека во еден момент можете да видите само 2,5 отсто од површината докажува дека не е рамна. Да е рамна би требало да можете да видите се’ од врвот на највисоката планина или било кој комерцијален стан“.
Иако е нејасно дали фотографот користел специјален објектив кој би можел да ја „искриви“ сликата.
До сега немало коментари од најистакнатиот поборник на теоријата „Рамна Земја“, но е сигурно дека сликата ќе го растресе неговото верување дека Земјата не е округла.
Сепак, истражувањето на Југав неодамна открило дека само 66. отсто од Американците на возраст од 18. – 24. години верува дека Земјата е округла, па се чини дека овој спор е далеку од тоа да се реши.

Екран.мк/Indi100
Фото:Reddit

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Топ 10. намирници за хидратација во летните жештини

Првото нешто на што помислувате во топлите летни денови е чаша ладна вода. И не …