(ВИДЕО) Брз колач со кокос и бисквити

Совршен спој на бисквити и кокос се вистинска рапсодија за вашето непце.
Ќе се изненадите како од толку малку состојки можете да направите вакво совршенство.

Потребно е:
200 мл млеко
50 г шеќер во прав
1 кесичка ванилин шеќер
150 г маргарин
150 г кокосово брашно
150 г мелени бисквити


Подготовка:ставете 200 мл млеко да се вари со ванилиниот шеќер и во шеќерот во прав. Додајте исечен маргаирн. Кога млекото ќе зоврие намалете ја температурата на ринглата и додајте го кокосовото брашно а потоа и мелените бисквити.
Состојките убаво измешајте ги и варете 2 – 3 минути.
Долг и длабок калап (26х8 см) обложете со фолија (прозирна или алуминиумска) и истурете ја смесата за колачот. Рамномерно распоредете по аглите. Покријте со фолија и оставете во фрижидер да се стегна, два до три часа.
Потоа колачот превртете го на чинија за служење, наросете со кокос и послужете.

Извор:cooking.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

Фати забава со LISCA и #MyLiscaVibes го размрдаа Охрид

Викендов на Golden beach во Охрид,познатиот бренд Lisca организираше дружба под името „Фати забава со …