(ВИДЕО) Најмладата жртва која го победила ракот на дојка има само 8. години

Ова девојче е пример дека не постои старосна граница кога би требало да се плашиме од ракот.

Малата Криси Тарнер имала само осум години кога и’ бил дијагностициран секреторен карцином на дојка, редок облик на рак од кој заболува еден од милион луѓе. За среќа, го победила благодарение на брзата реакција на своите родители кои сега имаат само една мисија: да ги предупредат другите на огромната важност од рано дијагностицирање на болеста затоа што е тоа најсигурниот начин кој ги зголемува шансите за оздравување.
Криси преживеала токму поради упорноста на нејзините родители кои иако докторите им велеле дека не станува збор за ништо опаснос со оглед на младоста на девојчето, инсистирале на повеќе мислења. На крајот, третиот лекарски тим кадешто се обратиле ги направил сите испитувања и ја утврдил црната дијагноза.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет …