(ФОТО) Измешајте ги овие состојки и ќе добиете најмоќен антибиотик кој штити но и лекува 160 здравствени проблеми како и рак!

Влијае на 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми
Куркурмата, моментално, е еден од најпопуларните зачини во светот, кој не се користи премногу во нашата кујна. Има единствен вкус, но може да се користи не само за приготвување јадења туку и за проблеми со варењето, рани, проблеми со желудникот, исеченици и повреда на мускулите.

Многу истражувања ја докажуваат предноста која куркумата ја има за нашето здравје. Зачинот содржи куркумин, кој ги намалува воспаленијата, но лечи и многу заболувања. Тој помага и да се спречи ракот.
Полн е со антибактериски и антивирусни својства кои можат многу да ни помогнат. Многу истражувања докажуваат дека тој може да им помогне на воспаленијата да преживеат јако воспаление. Исто така, ја штити и крвта.Влијае на 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми.Неговите антивоспалителни својства можат да ни помогнат да излекуваме состојби како што е остеоартрит.


Многу стручњаци тврдат дека куркумата може да помогне во лекувањето на проблемите со црниот дроб, проблемите со дишењето,автоимуни пореметувања и невролошки проблеми. Го содржи соединението познато како турмерон кој може да послужи и како природен лек против Алцхајмерова болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочките клетки.
Многу јаките антиоксидативни и антиинфламаторни својства на куркумите може да помогне во лекувањето на многу видови рак како што се: рак на желудник, дојка, бели дробови,, црн дроб и дебелото црево.Ова е одлично бидејќи ги остава клетките негибнати, а влијае на малигните клетки.
Куркумата има подобрен ефект ако се комбинира со мед. Оваа комбинација помогнува во борбата против бројни бактерии, а ќе ги сочува добрите бактерии во цревата.
Како да го подготвите?


Состојки:
1 лажица куркума во прав
100 гр. мед.
Подготовка: Измешајте ги состојките во стаклена тегла.
Земајте по лажичка од оваа мешавина, на еден час, доколку сте настинати. Утредента земајта по една лажичка на секои 2 часа. Следниот ден земајте ја дозата три пати во текот на денот.
Никако не ја голтајте смесата туку дозволете полека да се истопи во устата, а потоа да ја проголтате.
Секојдневно од оваа смеса можете да ставате во чај за да имате оптимални резултати.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО: Алек Болдвин на премиера дошол со сопругата и шесте деца!

Алек Болдвин (63) и неговата сопруга Хиларија (37) присуствуваа на премиерата на неговиот нов филм …