(ФОТО) Роџер Федерер стана шамион на Мајами: Победа за 101. титула во кариерата!

Роџер Федерер е шампион на турнирот во Мајами.Швајцарецот вториот мастерс во сезоната го освои по четврти пат во кариерата победувајќи го, во финалето,Американецот, Џон Ишнер со 6:1, 6:4…
Федерер до 28. титула на турнирите од серијата 1.000, а ги има бкупно 101, дошол рутински. Но, треба да се истакне дека на легендарниот Швајцарец многу му помогнала и повредата на левото стопало на Ишнер, инаку бранител на титулата.

Федерер од понеделник ќе биде четврти тенсиер на светот, додека Ишнер ќе падне на 10. место.

Инаку, Швајцарецот станал прв тенисер кој оваа сезона освоил две титули, откако на претходните 19. турнири триумфирале 19. различни играчи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+РЕЦЕПТ) МОЌЕН СОК ОД КРАСТАВИЦА: Напиток кој ќе ве разлади и ослободи од токсини!

Сокот од краставица ќе ви помогне да се разладите во жешките летни денови. Сокот од …