На Леклер прва пол позиција во кариерата

Возачот на ферари, Шарл Леклер, ја освоил првата пол позиција во кариерата, откако бил најдобар на квалификациите пред втората трка на сезоната на Формула 1, Големата награда на Бахреин.
Доминацијата на Скудеријата на званичниот тренинг ја дополнил Себастијан Фетел, кој ќе тргне до второто место.
Третата поозиција на стартот му припаднала на званичниот шампион Луис Хамилтон.
Валтери Ботас, кој на стартот на сезоната победи во Мелбурн, утрешната трка ќе ја започне од четвртата пизиција.
Трката за Големата награда на Бахреин ќе се вози утре од 17. 10 часот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ во финалето во Тел Авив

Новак Ѓоковиќ е во финалето на турнирот во Тел Авив. Србинот во полуфиналето го скрши …