(ВИДЕО) Нова лекција на моќниот федерер: Падна и Шаповалов – во финалето на Мајами со Изнер Роџер федерер се пласираше во финалето на Мајами откако го совлада Денис Шаповалов од Канада со 6:2, 6:4…

Швајцарецот бил потполно доминантен во првиот сет кој можел да го добие и поубедливо, а единствена шасна,19. годишниот Шаповалов, створил на почетокот на вториот сет кога дошол до 15:40.
Меѓутоа, федерер презема се во свои раце, прави брејк и до крајот без поголеми проблеми доаѓа до победата.


Роџер денес од 19. часот, со директен пренос на Спорт клуб, во финалето ќе игра со Џон Изнер и ќе се бори за 101. титула во кариерата, 28. од Мастерс серијата и четврта во Мајами.
Во меѓусебниот скор со Изнер, федерер води со 5:2, а не играле уште од Париз 2015. година, кога славел Американецот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека …