Видео кое мора да го погледнете: Реагирајте на време ако детето дише необично!

Мајката и блогерка Чарли О’Браен на сите родители одлучила да им испрати важно предупредување и да покаже до што може да доведе обична настинка.
Имено, нејзината ќерка Луна почнала да дише необично,а во болница лекарите им објасниле дека девојчето има бронхолитис.
„Кога Луна имаше четири недели, цело време беше тивка, спиепше и едвај плачеше. Ја соблеков и го видов ова“, напишала покрај видеото кое го споделила на Фејсбук.


EDIT 2: I am getting so many media requests from huge media organisations who work to make a profit. So if you are one of them & wish to use this content please make a donation to our chosen charity before sharing. Thanks in advance, Charlie xhttps://www.justgiving.com/fundraising/charlie-o-brien2EDIT NOTE: I can’t believe how far and wide this video has reached! So glad it’s helping.Ps this was a year ago and my baby is fine now, thanks for asking xx***I stumbled across this on my phone and thought it may be useful to share When Luna was 4 weeks old she had a really quiet day of sleeping and barely any crying (unusual for Luna!)I was watching her sleep next to me and realised it didn’t look right. I unbuttoned her babygrow and this is what i saw. Sucking in at ribs is a sign to get your baby or child to hospital. She had bronchiolitis and her oxygen levels were very low. Luckily after a night on oxygen she made a very good recovery. We’re heading into the dreaded season of non stop colds coughs and viruses so thought it was worth a mention xx


Gepostet von Charlie O'Brien am Donnerstag, 20. September 2018

Девојчето толку силно се обидувало да дојде до воздух што со секое вдишување и се оцртувале ребрата.
„Веднаш отидовме во болница. Луна имаше бронхолитис и нивото на кислород и беше многу ниско. За среќа, после една ноќ во текот на која беше споена на кислород, почна да се опоравува“, објаснила О’Браен.
До оваа компликација дошло како резултат на вироза со која Луна се заразила.
Според Медицинскиот прирачник за дијагнози и терапии бронхолитис е акутна вирусна инфекција на долниот систем за дишење кај децата помлади од 18. месеци, а се манифестира со респираторен дистрес, свирење и р’чење.
Прогнозата е општо извонредна но кај некои пациенти може да се развие апнеа или респираторна инсуфициенција.


Фото: Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТРИК ШТО ГИ СПАСУВА БРАКОВИТЕ: Одвојте само пет минути дневно, доволно е…

Почетокот на љубовната врска е толку возбудлив. Тогаш сè уште уживаме во романтиката и нежноста …