(Рецепт) Спанаќ, морков и киви го чистат организмот од никотин

Брз и здрав начин пушачите да го исчистат своето тело од никотин е да јадат што повеќе здрави намирници.
Доколку редовно се конзумираат морков, зелен чај, спанаќ, киви, лимон, портокал, брокула, карфиол, бриселски зелкички и зелка, можат да помогнат од телото да се исфрли штетниот продукт од цигарите.

Зелен чај
Со пушењето телото ја губи потребната течност и организмот многу побргу доаѓа во состојба на дехидрација. Испивањето големо количество домашна витаминска вода: два литри вода со лажичка рендан ѓумбир, една краставица,лимон и 12. ливчиња нане, и зелен чај преполн со антиоксиданси го измивате никотинот од телото.

Морков
Никотинот ја уништува кожата и ја прави безживотна и сува. Ако сакате да се ослободите од оваа грда нуспојава на пушењето јадете што повеќе моркови. Таа содржи големо количество витамини А, К, Ц и Б кои се главни чистачи на телото. Морковот исцедете го во соковник помешан со јаболка и лимон или ставете во салата.

Спанаќ
Фолната киселина е многу важна за нормална работа и развој на телото, но исто така му помогнува на телото да се ослободи од никотинот. Големите количества фолна киселина се наоѓаат токму во спанаќот.

Брокула, бриселски зелкички и зелка
Освен што овој зеленчук содржи полифеноли кои се покажале како корисни во намалувањето на разните воспалителни процеси во системот за варење, исто така содржи и антиоксиданси кои го чистат телото од бројни токсини. Варете ги што помалку за да ги сочувате нивните квалитети.

Киви, лимон и портокал
Освен водата, никотинот од телото го отстрануваат и витамините А,Ц и Е кои го јакнат имунитетот и му помогнуваат на организмот да се бори против разни инфекции и бактерии. За да ги надоместите загубените витамини посегнете по киви или пак испијте лимонада. Сок од портокал го хидризира телото, му обезбедува потребни витамини, но и го чисти организмот од никотин. Исцедете два портокали, додајте малку вода и испијте помеѓу оброци.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...

Видете следно

(ФОТО Галерија) Маја Кикириткова ја претстави својата нова колекција “Елеазар”, како и новото модно ателје

Модната дизајнерка Маја Кикириткова, оваа сабота во присуство на медиуми и пријатели ја престави својата …