(ФОТО) Најубави градини на светот: 5. места на кои ќе останете без текст

Човекот со векови создавал градини. Некои од најстарите биле посветени на боговите на Вавилон, Грција, Египет и Персија, а денес сведочиме на десетици различни типови, намени, видови, во зависност од континентот, парите и идеите.

Богатите кралеви и кралици создавале градини исполнети со шарени, ароматични цвеќиња, во придружба на вода во движење. Но со исчезнувањето на повеќето кралеви и кралици, традицијата не изумрела. Денеска многу богати и славни луѓе и понатаму одржуваат градини за сопствено задоволство, а за среќа, некои од тие најлуксузни градини ширум светот се отворени за јавност.

loading...

Garden of Cosmic Speculation, Шкотска


Оваа луксузна градина се темели на науката и математиката. Ја создале архитектите на пејсаж, Чарлс Јенкс и Меги Кесвик, кои ја изградиле на сопственото земјиште во близина на Дамфрис во 1989. година.

Jardin Majorelle, Maroko


Значаен дел од оваа мароканска убавица вклучуваат мермерни базенчиња со раскошни лотоси, како и огромна збирка од кактуси. Исто така, на подрачјето на оваа градина живеат 15. видови птици.

Hillwood Estate, Museum & Gardens, Вашингтон, САД

Овие градини се наоѓаат на поседот на Мерџори Меривеат, своевремено најбогата жена на светот. Градината е комбинација на традиционалната јапонска градина со американски колонијален стил.

The Butchart Gardens, Британска Колумбија

Водечка туристичка атракција на островот Ванкувер, Butchart Gardens, е покрај сето тоа и канадски национален историски локалитет.

Keukenhof Gardens, Холандија

Keukenhof е најголема цвеќара на светот. најпопуларна е во пролет кога е пребогата со секакви бои.

Извор: Punkufer.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) НЕГАТИВНИ РЕАКЦИИ – Гледачите згрозени од новиот филм за Мерлин Монро: „Ова е сурово, не го гледајте!“

Филмот „Blonde“, измислена приказна за легендарната актерка Мерлин Монро, кој неодамна беше објавен на Нетфликс, …