Пике со изјавата во Мадрид ги воодушевил каталонските сепаратисти

Капитенот на Барса, Жерар Пике, одржал кус политички говор после победата против Реал во Мадрид, во реванш натпреварот на полуфиналето на шпанскиот куп.
„Кога сите шпански телевизии кои се тука повеќе би се бавеле со политичките затвореници а не со ВАР-от, Шпанија ќе биде подобра земја. Тоа што ним им се работи е страшно нечесно и шпанскиот народ би требало да знае повеќе за тоа“, рекол Пике.
Неговите изјави веднаш ги демантирал водачот на каталонските сепаратисти Карлос Пуигдемонт кој избегал во Брисел во страв од апсење.
„Неверојатно е што направил. Му благодарам на предаденоста и храброста тоа да го каже“, рекол Пуигдемонт.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО 88 ГОДИНА – Починал легендарниот тренер Мирослав Чиро Блажевиќ

Легендарниот фудбалски тренер Мирослав Чиро Блажевиќ починал денеска на 88-годишна возраст. На Блажевиќ првпат му …