(ВИДЕО) Црн дим од болници: Прилеп и Чаир најголеми загадувачи!

02 Иницијатива сподели објава од загадување на воздухот во Прилеп и Скопје:
„Црниов чад секое сабајле излегува од Општата болница во Прилеп. Ист случај со болницата во Чаир. Двете се греат на мазут.
Во земјава има над 60. здравствени установи кои се греат на мазут, нафта, дрва, вклучително и специјалните болници за белодробни заболувања. На никој во државава очигледно не му е проблем луѓе, деца со белодробни заболувања да се лечат во болници кои употребуваат на тони нафта за греење.
Најавена е гасификација за оваа година на три болници, во Чаир, Струмица и Куманово. Другите здравствени установи со ова темпо ќе го сменат начинот на греење за едно 20 години.
Планот за чист воздух, во пракса“.

болници на мазут, аерозагадување и Програмата за 2019

Црниов чад секое сабајле излегува од Општата болница во Прилеп. Ист случај со болницата во Чаир. Двете се греат на мазут.Во земјава има над 60 здравствени установи кои се греат на мазут, нафта, дрва, вклучително и специјалните болници за белодробни заболувања. На никој во државава очигледно не му е проблем луѓе, деца со белодробни заболувања да се лечат во болници кои употребуваат на тони нафта за греење.Најавена е гасификација за оваа година на три болници, во Чаир, Струмица и Куманово. Другите здравствени установи со ова темпо ќе го сменат начинот на греење за едно 20 години. Планот за чист воздух, во пракса.

Gepostet von O2 Иницијатива am Mittwoch, 13. Februar 2019

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

Денеска се слави Светата маченичка и девица Сузана!

Светата маченичка и девица Сузана и другите со неа Ќерка на римскиот презвитер Гавиниј, а …