(ФОТО) Болеста однела уште една легенда:Ја одбил титулата „витез“, не добил ниту еден Оскар, а бил сакан од цел свет!

Британскиот глумец Алберт Фини починал во 83 година, после куса болест, соопштило неговото семејство.


Се прославил со филмовите „Том Џонс“, „Сабота навечер, недела наутро“ и „Ноќта мора да умре“. Го глумел Херкул Поаро во „Убиство во ориент експрес“ од 1974. година. Меѓу последните филмови му се „Борновиот ултиматум“ од 2007. и „Повторно во игра“ од 2004.


Пет пати бил номиниран за Оскар но ниту еднаш не го добил. Ја одбил титулата витез наведувајќи дека системот на титулите е „вечен снобизам“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) Го смирува ЖЕЛУДНИКОТ, ја обновува СЛУЗОКОЖАТА: На овој начин подгответе ги семките од ЛЕН и прочистете го организмот

Ако имате болки во желудникот, се нервирате, пиете премногу лекови, лененото семе ќе биде вашата …