(Вознемирувачко видео) Правда – Силувале дете па крвнички го замолчиле: Двајца мажи во Јемен јавно погубени – за пример!

Јемен е една од малубројните земји во светот во која смртната казна е легална, а на извршувањето присуствуваат дури и деца.
Рефат (28) и Калед (31) се осудени поради киднапирање, силување и убивање на момче кое е грабнато од еден маж додека си играло покрај куќата.
Тие двајца наводно го довлекле во својата куќа и силувале.
При изрекувањето на пресудата на парот судијата рекол:„После силувањето не можеле да го запрат плачењето на детето кое молело за помош па еден од нив грабнал нож и му го скршил вратот“.
Сите пресуди за смртна казна мора да ги ратификува претседателот на Јемен и обично вклучува одред за стрелање.

Прекршоците обично се насилни дела како убиство, силување и тероризам, но смртната казна може да се искористи и за дела кои се во спротивност со шеријатските закони, како што се прељуба и непочитување на Бог.
Тројца други мажи претходно се убиени и обесени на кран за слично злосторство кое вклучува дете.

Уште еден педофил кој силувал четиригодишно девојче исто така е стрелан а потоа обесен сите да го видат.
Директорката на „Човекови права“, Сара Ли Вајтсон го осудила изрекувањето на смртната казна во Јемен.
„Јавното извршување е уште погротексно кршење на човековите права, посебно во земја во која способноста на обвинетиот да добие соодветно правно застапување и покриеност на процесот е многу ограничено“, вели таа.

Извор: The sun
Фото: Screenshot

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

loading...
Loading...

Видете следно

Знаење и искуство на стручњак – СРЦЕВ БОЛЕН САКАЛ С*КС, ПА МУ ОВОЗМОЖИВ БРЗА ПОМОШ ПОД ПРОЗОРЕЦОТ: Доктор Солаковиќ открил провереен ТРИК за ЉУБОВЕН ЧИН! После ова во креветот повеќе ништо нема да биде исто!

Д-р Емир Солаковиќ зборувал за сексот и придобивките од сексот, како и за ризиците што …